لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

برای تولید لوله و لوله های فولادی درز دار، از روش مانیسمان بر خلاف سایر انواع لوله فلزی جوشکاری استفاده نمی شود. تولید این لوله ها به شیوه مخصوصی در کارخانه انجام می شود. این دسته از لوله های فولادی کاربردهای وسیعی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی دارند.

 برای ساخت لوله فلزی بدون درز یا لوله مانیسمان از استاندارد ASTM به شماره A53, A106 و همچنین استاندارد نفت و گاز API 5L استفاده می شود.

طراحی این لوله با ضخامت متفاوت به دستور العمل های ویژه ای نیاز دارد که دراستاندارها درج شده اند. در برخی از روش های تولید این لوله ه، عملیات حرارتی خاصی باید به کار رود. انتخاب روش تولید لوله مانیسمان بر اساس نیازهای منطقه ای و امکانات کارخانه سازنده تعیین می شوند.

مقایسه لوله مانیسمان

لوله مانیسمان، لوله های فولادی درزدار و انواع لوله فلزی برای نصب در شرایط ویژه نظیر فشارهای عملیاتی بالا طراحی شده اند. البته سایر لوله های صنعتی نظیر لوله پلی اتیلن و لوله یو پی وی سی نیز قابلیت نصب در فشار معمولی و فشار بالا را دارند اما در برخی موارد بنا بر صلاحدید مهندسان باید از نوع بخصوصی لوله و اتصالات در سیستم های لوله کشی و تاسیسات استفاده شود.

سایز لوله های مانیسمان

(سایزها بر اساس اینچ میباشد.)

1/2 – 3/4 – 1 – 1/4 1 – 1/2 1 – 2 – 1/2 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 8 

ضخامت لوله ها در دو اندازه ی 40 و 80 میباشد.

طول لوله ها 6 و 12 متر میباشد،

و بر پایه استاندار آمریکا و آلمان A106 CRB, API5L عرضه میگردد.